SMART Business 3(2024) | Page 79

firm , musi się liczyć z koniecznością wdrożenia i certyfikowania wielu procedur ( różnego rodzaju certyfikacje ISO , GDP , GHP czy GMP ). Także przepisy narzucają od dłuższego czasu szereg wymogów w zakresie BHP , bezpieczeństwa żywności i wielu innych regulacji . Wraz z rozwojem świadomości zarówno wśród dostawców , jak i klientów oraz urzędników – nie da się już dalej udawać , że „ nas to nie dotyczy ” lub „ przepraszamy , ale nie wiedzieliśmy ”. Oczywistością jest , że wdrożenie i późniejsze utrzymanie tych certyfikatów i procedur to kolejne niebagatelne koszty , które obciążają logistykę e-commerce .
Klimat też kosztuje ?
Kolejnym nieoczywistym obciążeniem dla wielu logistyków staje się nasz klimat . Długotrwale utrzymujące się upały z temperaturami powyżej 30 ° C połączone z ciepłymi nocami sprawiają , że magazyny mają problem z utrzymaniem w środku odpowiednich temperatur . Nawet jeżeli jest to nowy obiekt z dobrą izolacją , to ma on często dużą liczbę klap dymowych pełniących tez funkcję świetlików dających efekt szklarniowy . Dla większości produktów spożywczych , kosmetyków i wyrobów medycznych graniczna temperatura składowania to 25 ° C i jej utrzymanie coraz częściej wymaga inwestycji w systemy chłodzące . To z kolei zarówno koszt samego sprzętu , jak i późniejszego utrzymania ( energia oraz wymagane przeglądy ).
Koszty logistyki e-commerce – podsumowanie
Ostatnie lata to dość wyraźny wzrost kosztów logistyki e-commerce w wielu obszarach . Niestety dla branży na większość z nich nie mamy bezpośredniego wpływu ( np . koszt
eksploatacyjny , gdzie poważną składową jest podatek gruntowy , czy koszty zewnętrzne ). Z kolei próba chociażby optymalizacji kosztów energii przez instalację fotowoltaiki to poważna inwestycja i walka z biurokracją urzędową oraz umowami z właścicielem obiektu . Warto jednak podjąć działania w tych obszarach , gdzie z jednej strony mamy możliwość oddziaływania , a jednocześnie uzysk z nakładów będzie co najmniej zadowalający . Usprawnienie procesów magazynowych to w perspektywie niższe koszty pracownicze . Optymalizacja zapasu to lepsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej oraz zmniejszenie poziomu kapitału zainwestowanego w towar . Wyzwaniem dla logistyków będzie w najbliższym czasie wybór takich obszarów codziennej działalności , w których będzie można realnie usprawnić procesy i wygenerować wymienne oszczędności .
Krzysztof Wieczorek
Niezależny konsultant w branży logistycznej smart-magazine . pl
79