SMART Business 1/2023 | Page 20

LUDZIE I BIZNES i obowiązujące idee . Europejska polityka stoi wobec tego na rozdrożu między USA a Chinami . Pamięta Pan , jak Macron poleciał do Chin i sprzedał tam 1000 airbusów , a w drodze powrotnej powiedział , że nie chce być wasalem w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi ? Ileż wywołało to zasadnych i niezasadnych komentarzy !
DJ : Pamiętam . Francja ma długą tradycję kontrowersyjnych wypowiedzi .
JP : Ameryka Bidena jest Ameryką inwestującą w efektywność ekologiczną i podniesienie ekostandardów . Widać tam zupełnie nowe przyspieszenie , jeżeli chodzi o technologie , nie tylko półprzewodniki . Z drugiej strony mamy europejskie rozwiązania nowej generacji . Jest KPO , z którym aktualnie jako Polska nie dajemy sobie rady . I proszę zwrócić uwagę , o jakich pieniądzach właściwie mówimy . W 2020 r . projekt „ Nowa generacja ” to były ponad 2 biliony EUR w cenach bieżących . Te środki miały skazać Europę na sukces w globalnej rywalizacji – nasza gospodarka miała być bardziej zielona , bardziej cyfrowa , bardziej odporna na zawirowania rynku dostaw surowców energetycznych . A my , Europejczycy , zaczęliśmy przecież w inny sposób myśleć o bezpieczeństwie energetycznym dopiero po latach uzależniania się od rosyjskiej ropy i gazu .
Jednocześnie musimy pamiętać , że pakiet wsparcia Chin tylko dla przemysłu półprzewodnikowego szacuje się na bilion juanów . Dowiedzieliśmy się też , że oto chińska firma , która produkuje półprzewodniki , podpisała z rządem centralnym porozumienie na 270 miliardów USD i w latach 2024 – 2025 mikrochipy będą już tworzone w Chinach , które zapowiadają , że walczą o samowystarczalność .
A zatem można powiedzieć , że aktualnie utrwala się układ dwubiegunowy , bardzo niebezpieczny dla przyszłości gospodarczej krajów średniozaawansowanych , takich jak Polska . Widzimy wyraźnie , że w tym procesie Chiny wzmocniły swoją pozycję w strefie Pacyfiku oraz w Afryce , a USA w Europie . Mamy do czynienia z wyłanianiem się trzech głównych systemów gospodarczych – USA , Chińska Republika Ludowa oraz Unia Europejska , ale niestety przy wysokich strukturalnie stopach procentowych i spowalnianiu rozwoju gospodarczego .
DJ : Radzimy sobie jakoś w tym niebezpiecznym układzie ?
JP : Po pierwsze , zauważmy , że mimo trudnej sytuacji gospodarczej zachowaliśmy swoją rangę . Dzisiaj nasz udział w światowym PKB wynosi 1 %. Spadliśmy co prawda w tej statystyce o jedną pozycję , ale w kluczowych sferach gospodarki wykonaliśmy ogromną pracę . Proszę na przykład spojrzeć , jak poprawiliśmy infrastrukturę , jak wzrosło znaczenie naszego przemysłu rolnego – w efekcie Polska stanowi dzisiaj 40 % potencjału całej Europy Środkowo-Wschodniej . Port w Gdańsku to numer 1 w przewozach kontenerowych na Bałtyku , Gdynia – numer 3 .
Oczywiście ważną sprawą są też kwestie związane z inflacją , ze stabilnością i siłą złotego . Obserwujemy aktualnie ciekawe
20 # 1 lipiec 2023