SMART Business 1/2023 | Page 38

LUDZIE I BIZNES chociażby w telewizji , dlatego ludzie stają się bardziej świadomi .
DJ : Czy może Pan poradzić naszym czytelnikom , na co powinni uważać , aby nieświadomie nie stać się elementem przestępczej karuzeli ?
MB : Kwestia zasadnicza – weryfikacja kontrahentów . Jeżeli zamierzamy kupić od kogoś stal lub inny towar wymagający jakiejś infrastruktury , np . sporej przestrzeni magazynowej , a widzimy , że spółka sprzedająca nie posiada magazynu . Dodatkowo została zarejestrowana w wirtualnym biurze i nie składa żadnych sprawozdań finansowych … to zdecydowanie powinniśmy się dwa razy zastanowić nad dopięciem tej transakcji . Weryfikacja potencjalnych kontrahentów może też sprowadzać się do sprawdzenia LinkedIna czy firmowej strony . Im mniej informacji o podmiocie i o osobach nim zarządzających , tym gorzej . Sygnałem ostrzegawczym powinny być też niespłacone wierzytelności na relatywnie niewielkie kwoty – można je sprawdzić na giełdach długów . Konsultowaliśmy przypadek , w którym prezes spółki obracającej cennym towarem miał egzekucje komornicze na kwoty rzędu 1500 zł . Takie sytuacje są podejrzane z samego założenia .
Niestety weryfikacja nie zawsze będzie miarodajna – jeżeli strukturę karuzeli postawiono naprawdę dobrze , to trudno będzie nam dotrzeć do odpowiednich informacji . Kolejna kwestia jest taka , że jesteśmy w stanie względnie solidnie zweryfikować naszych bezpośrednich dostawców , a co z kolejnymi elementami handlowego łańcucha ? Przecież nasi dostawcy niezbyt chętnie podzielą się informacjami na temat swoich dostawców , ponieważ istnieje ryzyko , że przestaną być nam potrzebni , a my z chęcią sięgniemy do źródła towaru . Dlatego powinniśmy weryfikować chociaż to , co możemy sprawdzić . Możliwość udowodnienia , że poświęciliśmy czas i uwagę na sprawdzenie dostawcy będzie dla nas bardzo cenna w przypadku ewentualnych problemów z urzędem skarbowym .
DJ : W mediach regularnie słyszymy o zatrzymaniach osób zamieszanych w proceder wyłudzania VAT-u . Jak ocenia Pan działania ustawodawcy w kontekście zmniejszenia luki VAT ? Udało się ją uszczelnić ?
MB : Na pewno utrudniono przestępcom cały proceder . Wprowadzono systemy monitorujące przepływy finansowe , mamy coraz lepiej wyszkolonych analityków z Krajowej Administracji Skarbowej , którzy przeglądają dane pod kątem wyłapywania karuzel . W tym kontekście zdecydowanie idziemy do przodu . Rozmawiałem z ekspertami przygotowującymi dla rządu niektóre propozycje w tym zakresie . Pojawiło się naprawdę sporo ciekawych pomysłów mających prowadzić do uszczelnienia VAT-u , ale niektóre były zbyt trudne do wdrożenia , a rezultat innych nie był do końca pewny . Mimo wszystko wiele rzeczy możemy zrobić lepiej – jedną z nich jest usprawnienie przepływu informacji pomiędzy urzędem skarbowym a policją . To zdecydowanie szwankuje .
W każdym razie twierdzenie , że całkowicie wyeliminowano w Polsce mafie VAT byłoby według mnie sporym nadużyciem . Luka cały czas istnieje , choć faktycznie została znacznie zmniejszona . Nikt też nie robi
38 # 1 lipiec 2023