SMART Business 2/2023 | Page 53

ARTYKUŁ
Pośredni wpływ negatywny
Zwiększenie liczby wyrobów wadliwych dostarczonych do klienta
Zwiększona liczba reklamacji
Bezpośredni wpływ pozytywny
Zmniejszenie częstotliwości działań inspekcyjnych
Zmniejszenie kosztów działu kontroli produkcji
Rys 1 . Pozytywny i negatywny wpływ danej decyzji na funkcjonowanie firmy
Przedstawiony przykład jest jedynie ilustracją różnicy pomiędzy działaniami określanymi mianem lokalnych optymalizacji a projektami oszczędnościowymi , gruntownie przemyślanymi , szczególnie w kontekście wpływu bezpośredniego i pośredniego .
Rzeczywisty skutek zastosowania opisanych powyżej kroków powinien być następujący :
1 . Mamy dobrze zdefiniowane obszary , w których faktycznie będziemy prowadzić działania optymalizacyjne i oszczędnościowe , by móc się skupić na tych zadaniach , które naprawdę mają największy wpływ na funkcjonowanie firmy jako całości .
2 . Zatrzymujemy działania pozorne , które długookresowo i w szerszym horyzoncie powodują więcej szkód niż korzyści .
Mierzenie korzyści vs . nakłady
W momencie , gdy mamy jednoznacznie określone obszary , w ramach których prowadzimy projekty oszczędnościowe oraz jesteśmy pewni co do ich pozytywnego wpływu na funkcjonowanie firmy , zarówno w zakresie oddziaływania bezpośredniego , jak i pośredniego , powinniśmy przejść do weryfikacji nakładów vs . korzyści z realizacji tychże projektów .
Skupmy się ponownie na realnym przykładzie . W pewnej firmie produkcyjnej będącej uznanym dostawcą elementów do dalszej produkcji wyrobów z plastiku zidentyfikowano obszar logistyki i magazynowania jako ten , który wymagał oszczędności . Postanowiono zautomatyzować część procesów dotychczas wykonywanych manualnie poprzez zakup i instalację systemu do planowania i monitorowania przestrzeni magazynowej . Firma miała do wyboru dwie opcje :
system w pełni zautomatyzowany ( drogi ) i w zasadzie bezobsługowy – do jego zarządzania potrzebnych było jedynie dwóch operatorów / zmianę , system częściowo automatyczny , wspomagany fragmentem pracy manualnej ( fizyczne przemieszczanie materiału , operatorzy wózków i regałów ).
Firma , myśląc w horyzoncie średniookresowym , wybrała model drugi , osiągając relatywnie szybko dość duże korzyści w stosunku do momentu wyjściowego . Czyniąc to jednak , niedostatecznie oceniła wpływ radykalnego wzrostu wynagrodzeń i braku personelu w długim horyzoncie , przez co osiągnięty efekt był znacząco zniwelowany przez opisane tendencje rynkowe . Jak sami
smart-magazine . pl
53