SMART Business 2/2023 | Page 54

MOJA FIRMA stwierdzili post factum , decyzja o rezygnacji z modelu w pełni zautomatyzowanego była błędem , gdyż , myśląc w horyzoncie krótko- i średniookresowym , nie uwzględniono wszelkich parametrów , które powinny być wzięte pod uwagę w procesie podejmowania decyzji . merytorycznego , bez określenia obszaru i zakresu prowadzonych zmian oraz bez realnej oceny korzyści vs . nakładów prowadzi do działań panicznych . Panika nigdy nie jest wskazana , a już szczególnie w trudnych i niestabilnych czasach , z jakimi mamy do czynienia obecnie .
Mając na względzie powyższy przykład oraz dziesiątki podobnych , proponujemy :
1 . Precyzyjnie mierzyć wszelkie nakłady związane z prowadzeniem i późniejszym utrzymaniem projektów oszczędnościowych . Błędem jest skupienie się wyłącznie na kosztach bezpośrednich wdrożenia . Miasto , które planuje zakup nowego taboru autobusowego , powinno brać pod uwagę nie tylko cenę jednostkową pojazdu , lecz również jego parametry użytkowe – koszty serwisowania , energochłonność , użyteczność dla klienta ostatecznego .
2 . Pomiar nakładów inwestycyjnych związanych z realizacją projektów oszczędnościowych powinien być estymowany na bazie najbardziej prawdopodobnych scenariuszy ( unikanie „ hurraoptymizmu ”), z uwzględnieniem wszelkich kosztów późniejszej mobilizacji i utrzymania rozwiązania .
3 . Precyzyjnie mierzyć wszelkie korzyści związane z realizacją projektów oszczędnościowych . Te jednak , w przeciwieństwie do estymacji nakładów i kosztów , powinny być analizowane z uwzględnieniem ostrożnych scenariuszy .
W efekcie każdy z analizowanych projektów oszczędnościowych należy opisać w postaci prostej matrycy / karty działania :
Zdajemy sobie sprawę , że przygotowanie informacji zgodnie z prezentowaną formułą wymaga dodatkowej pracy oraz czasu . Słyszymy niejednokrotnie , że jest to teoria , z którą trudno się nie zgodzić , lecz w praktyce życie pisze zupełnie inne scenariusze . Bardzo trudno jest nam zaakceptować zaprezentowaną argumentację . Zarządzanie projektami oszczędnościowymi wymaga podejmowania dobrych , przemyślanych decyzji ze świadomością konsekwencji podjętych działań . Realizacja takich inicjatyw bez gruntownego przygotowania
Karta działania oszczędnościowego
Planowane korzyści z realizacji
• Korzyść 1 Wartość docelowa
• Korzyść 2 Wartość docelowa
• Korzyść 3
Wartość docelowa
Przewidywane koszty realizacji
• Bezpośrednie koszty wdrożenia
• Pośrednie koszty wdrożenia
• Dodatkowe koszty utrzymania
Rys 2 . Karta działania oszczędnościowego
54 # 2 wrzesień 2023