SMART Business 2/2025 | Page 16

GOSPODARKA I FINANSE
ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO
Trump nie rozumie podstaw ekonomii
w kontrze do cięcia wydatków w Argentynie czy USA, konserwatywni dotąd Niemcy również luzują swoje reguły wydatkowe – a to już dość znamienny fakt.
GWK: Niebezpieczne jest uleganie iluzji, że bezkarne może być długotrwałe utrzymywanie nierównowagi finansów publicznych polegające na przewadze wydatków nad przychodami. Oczywiście w okresach przejściowych i w szczególnych okolicznościach nie tylko możliwe, lecz wręcz wskazane jest finansowanie określonych wydatków z deficytu budżetowego i poprzez zwiększanie długu publicznego. Odnosi się to zwłaszcza do finansowania programów rozwojowych, inwestycji w sferze infrastruktury oraz dobrze skalkulowanych nakładów na kapitał ludzki, bo to wszystko z czasem się opłaca.
Wystrzegać się zaś trzeba niemających pokrycia w przychodach transferów socjalnych, nadmiernych – niewynikających z imperatywu zapewnienia bezpieczeństwa – wydatków militarnych oraz rozmaitych bezproduktywnych inwestycji państwowych.
Nad Wisłą, o co Pan pyta, jest pod tym względem fatalnie, również dlatego, że w starciach politycznych pomiędzy głównymi formacjami aspirującymi do władzy trwa populistyczna licytacja – kto wyda więcej w ślad za swymi obietnicami, których realizacja jest niemożliwa bez pogłębiania i tak już nadmiernej nierównowagi. Chyba że sięgnie się do innego instrumentu jej ograniczania, czyli do podnoszenia podatków. Niestety, nie można tego wykluczyć. Niestety, bo system podatkowy trzeba gruntownie zreformować, ale obciążeń fiskalnych nie należy zwiększać. Już są one
16 # 2 maj 2025