SMART Business 2/2025 | Page 18

GOSPODARKA I FINANSE
Międzynarodowy handel, przepływy kapitału, inwestycje zagraniczne, transfer technologii, ponadnarodowe przemieszczanie siły roboczej – to wszystko, jeśli tylko jest odpowiednio uregulowane, sprzyja rozwojowi gospodarczemu.
próbują powstrzymać Trumpa, to nie radzą sobie zbyt dobrze. Zamiast być mądrymi doradcami, zachowują się jak pachołkowie, tłumaczący dlaczego cła są niezbędne, a Wall Street nie ma znaczenia. Niewielu biznesmenów chce mówić prawdę władzy, bo boi się gniewu pana Trumpa. I tak prezydent i rzeczywistość wydają się oddalać od siebie coraz bardziej”. Niestety, tak właśnie się dzieje, aczkolwiek już nie raz i nie dwa Trump 2.0 musiał spuścić z tonu w obliczu rozmaitych krajowych i zagranicznych reakcji na jego „ zdrowy rozsądek”.
Pomimo to jego ponowna prezydentura narobi więcej szkód, niż tego doświadczyliśmy poprzednim razem. Już to widać zarówno w odniesieniu do międzynarodowego handlu i pozycji dolara na rynkach światowych, jak i dynamiki produkcji oraz inflacji w samych Stanach Zjednoczonych. Ani chybi prezydent Trump w typowy dla niego samochwalczy sposób każde niepowodzenie będzie przewrotnie interpretował jako swój sukces, nawet wtedy, gdy w sposób oczywisty będą to ewidentne wpadki czy wręcz klęski. Nie mam wątpliwości, że wskutek całokształtu trumponomiki USA będą ekonomicznie słabsze, niż byłyby w rezultacie polityki gospodarczej doprawdy opierającej się na zdrowym rozsądku. A to, że w niektórych przypadkach jakieś elementy tejże trumponomiki przynieść też mogą pozytywne efekty, bynajmniej nie zmienia kompleksowego obrazu tego nieporozumienia amerykańskiej historii.
DJ: Dlaczego protekcjonizm tak dobrze „ sprzedaje się” w USA i czy ma on sens w dłuższej perspektywie czasowej? Czy relokacja produkcji do Stanów Zjednoczonych może nastąpić zgodnie z wyobrażeniami aktualnej administracji?
GWK: Dlatego, że mało kto sili się na wielowątkową i kompleksową analizę makroekonomiczną. Politycy powinni tak czynić, ale zbyt często zaabsorbowani są troską o swoją popularność i doraźne efekty, a długofalowe myślenie strategiczne nie jest ich mocną stroną. Z kolei menedżerowie, a zwłaszcza zatrudniani przez nich pracownicy zasadniczo postrzegają sprawy przez pryzmat własnych interesów, a zarazem mają tendencję
18 # 2 maj 2025