SMART Business 2/2025 | Page 20

GOSPODARKA I FINANSE
Sprawdź książkę Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku
Donald Trump wraca do Białego Domu. Co to oznacza dla świata? Jak zmieni się jego mapa? Ameryka stanie się potężniejsza czy wręcz przeciwnie – pogrąży się w chaosie? Czy Europa może czuć się bezpieczna? A co z Polską?
Podczas gdy codziennie zalewani jesteśmy masą bieżących informacji i ich powierzchownymi interpretacjami, oto pojawia się książka, której autor dostrzega z lotu ptaka, co i dlaczego się dzieje. A dzieje się tak wiele, że niełatwą sztuką jest wyłowienie kluczowych wątków zachodzących procesów i ukazanie ich we wzajemnych sprzężeniach.
Międzynarodowy handel, przepływy kapitału, inwestycje zagraniczne, transfer technologii, ponadnarodowe przemieszczanie siły roboczej – to wszystko, jeśli tylko jest odpowiednio uregulowane, sprzyja rozwojowi gospodarczemu. Tak, regulacja to wielka sztuka, ale tym bardziej trzeba się starać, a nie czynić Ameryki znowu wielką – jakby już nie była dostatecznie wielka – cudzym kosztem.
To wszystko wcale nie oznacza końca ery wolnego handlu. Tak naprawdę to do końca nigdy on wolny nie był, ale znowu tym bardziej należy działać na rzecz jego efektywnego i korespondującego z poczuciem międzynarodowej sprawiedliwości organizowania, a nie sięgać do praktyk protekcjonistycznych, uciekać się do nacjonalizmu i populizmu. Trump 2.0 szybko przeminie; wszak trzy lata i dziewięć miesięcy pozostałe do zakończenia jego drugiej kadencji to mrugnięcie oka na ścieżce historii. Niestety, skutki jego błędnej i szkodliwej polityki będą kładły się długim cieniem na przyszłości. Jednak tylko do czasu, a gdy ten już minie, ludzkość nadal sięgała będzie do międzynarodowego handlu jako do istotnej dźwigni wzrostu gospodarczego.
Rzecz przeto nie tyle w tzw. wolnym handlu, ile w handlu odpowiednio uregulowanym. O tym, co oznacza ta odpowiednia regulacja, dyskutować będziemy zawsze, bo zawsze będziemy mieli do czynienia z kwestią podziału korzyści z tejże wymiany. A tu nieustannie pojawiają się sprzeczne interesy, co pięknie ilustruje dowcip, w którym to stary mędrzec na pytanie zadane mu przez młodego adepta ekonomii: „ ile to w końcu jest dwa razy dwa”, odpowiada: „ to zależy – sprzedajesz czy kupujesz …”
DJ: Europa znajduje się aktualnie między ekspansywnym terytorialnie putinizmem a ekspansywnym gospodarczo trumpizmem. Z napiętej sytuacji zechcą skorzystać zapewne Chiny, które już budują lokalne sojusze. Gdzie upatrywałby Pan szans Starego Kontynentu na rozwój w takiej sytuacji? Zdaje się, że nie jesteśmy już postrzegani za wiodącego gracza.
GWK: Piszę o tym w książce. Wiodącym graczem – jeśli mamy przez to rozumieć gracza
20 # 2 maj 2025