SMART Business 3/2023 | Page 116

LIFESTYLE wyciągnięcia dłoni na powitanie i to bez względu na to , czy wita się z kobietą , mężczyzną czy osobą starszą . Podobnie osoba o randze wyższej bez skrępowania powinna inicjować uścisk dłoni z innymi , nie patrząc na wiek oraz płeć osób , z którymi się wita . Współpracownicy witają się ze wszystkimi w ten sam sposób i jeśli jest to uścisk dłoni , nie ma potrzeby czekać , aż to koleżanka wyciągnie dłoń jako pierwsza . To nie są okoliczności towarzyskie , ale biznesowe , więc wiek i płeć schodzą na dalszy plan . Często ciężko nam bezkrytycznie zaakceptować przywołane zasady , jakże odmienne od tych wyniesionych z domu , gdzie wiek i płeć zawsze były na pierwszym miejscu .
Z protokołem służbowym się nie negocjuje
W biznesie gospodarz ma zawsze przywilej wyciągnięcia dłoni na powitanie i to bez względu na to , czy wita się z kobietą , mężczyzną czy osobą starszą .
Dobrze jednak wiedzieć , jakie przywileje nam przysługują lub nie , a to , czy z nich skorzystamy , to już inna sprawa . Sugeruję zdrowy rozsądek i działanie zgodnie ze swoimi przekonaniami . Pamiętać jednak należy o tym , że – jak pisał Tomasz Orłowski , polski dyplomata w swojej książce „ Protokół i etykieta ”: „ Zasadnicza różnica między protokołem służbowym , a terrorystami sprowadza się do tego , że z terrorystami da się negocjować , a z protokołem służbowym nie ” 1 . Oznacza to , że choć wiele sytuacji w biznesie nie wymaga zastosowania zasad precedencji , to możemy kiedyś znaleźć się w takich okolicznościach , gdzie należy zachować się zgodnie z ogólnie przyjętymi normami , niezależnie od naszych osobistych preferencji .
1
T . Orłowski , Protokół dyplomatyczny ceremoniał i etykieta , Warszawa 2010 , Polski Instytut Spraw Międzynarodowych .
116 # 3 grudzień 2023