LUDZIE I BIZNES i wysoką jakość przywództwa mimo rosnącej odpowiedzialności i możliwości uzyskania wyników w sposób stojący w sprzeczności z własną wewnętrzną spójnością . Wierzę również w wywieranie coraz większego wpływu bez ponoszenia coraz większych kosztów osobistych . Pamiętam momenty , kiedy zachowanie wspomnianej spójności kosztowało dużo , zarówno emocjonalnie , jak i zdrowotnie . Była to znakomita nauka wytrwałości i doskonała nauka tego , czego nie powtarzać w przyszłości .
PO : Czy gwałtowna nieprzewidywalność weszła na stałe do agendy naszej codziennej pracy , a może , w zależności od ciężaru odpowiedzialności , była ona z nami od zawsze – jest immanentną częścią rzeczywistości ?
MK : Jest , była i będzie . Co nie zmienia faktu , że liczba zaburzeń , których doświadczamy równolegle , jest zauważalnie wyższa . To , że w połączonej globalnej gospodarce – czy też semiglobalnej – doświadczamy większej liczby bodźców , jest naturalne . To , jak szybko się rozchodzą , jak duża jest ich amplituda i jak wielu z nich doświadczamy równolegle , jest czymś nowym . Chociaż prawdopodobnie podobne refleksje mieli przedsiębiorcy w trakcie wielkiego kryzysu , dwudziestowiecznych wojen czy podczas konsekwencji recesji z pierwszej dekady tego stulecia . Sam koncept „ czarnych łabędzi ” nie jest w żaden sposób nowy ( choć pięknie opisany przez Nicolasa Taleba ). Są to zdarzenia o niskim prawdopodobieństwie wystąpienia i znacznych konsekwencjach . Odmienność , którą widzę dzisiaj , to poziom złożoności otoczenia i drastycznie spadająca stabilność ogólnie rozumianego „ systemu ”.
PO : Jak pandemia zmieniła klientów Avon , czy uwypukliła niektóre tendencje sprzedażowe i jak wpłynęła na Wasze procesy w łańcuchu wartości ? Jak wygląda transformacja Avon w kierunku modelu omnichannel ?
MK : Wybiórcze , bardzo skupione podejście do wyboru kanału sprzedażowego zdecydowanie straciło już swój charakter przewagi konkurencyjnej – to stwierdzenie prawdziwe dla większości producentów dóbr konsumpcyjnych , w tym dla Avon . A co do ewolucji w kierunku wielokanałowości , u nas można wskazać chociażby na zmiany interfejsów dla klienta , cyfrowe broszury , dopasowaną do danego kanału aktywację handlową , adaptację modeli rozliczeniowych pozwalających na współistnienie sprzedaży bezpośredniej i innej , sklepy stacjonarne ( vide Turcja ), dostawy bezpośrednie do klientek mimo konsolidacji zamówień na poziomie konsultantek . Obsługa wielokanałowa ma oczywiście swoje konsekwencje dla zespołów ds . operacji , przede wszystkim inne wzorce popytu , konieczność adaptacji planowania dla poszczególnych kanałów , odmienne dźwignie kosztów logistyki , nieodzowne hybrydowe podejście do produkcji , rozważania na temat właściwego kształtu sieci centrów dystrybucji , czekające nas modyfikacje opakowań jednostkowych i zbiorczych , obsługa różnych wielkości zamówień , wyzwania związane z kontraktowaniem surowców i opakowań . Wspólnym mianownikiem jest tworzenie wartości zgodnej z wymaganiami danego kanału . Cieszy mnie to , że nasze operacje kwitną w obliczu zmiany , więc omnichannel to dla nas powód do ekscytacji , a nie kłopot .
18 # 3 grudzień 2023